آگاهی عمومی؛ امری بسیار مهم

اسفندیار شاه‌منصوری
بورس اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نقش مهمی در رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشورهای مختلف دارد. در ایران نیز بورس به‌عنوان یکی از ابزارهای اولیه جذب سرمایه و انتقال منابع مالی به بخش‌‌‌های مختلف اقتصادی در سال‌های اخیر مطرح شده است.
آگاهی عمومی؛ امری بسیار مهم
به گزارش پايگاه خبری عصر هشت، اسفندیار شاه‌منصوری، فعال بازار سرمایه در ادامه این مطلب نوشت: دستیابی به جایگاه مطلوب برای بازار سرمایه ایران، نیازمند عمق‌بخشی و ایجاد ثبات و جذابیت بیشتر برای طیف وسیع‌تری از بازیگران حقیقی، حقوقی و همچنین ایجاد تغییرات ساختاری در زیرساخت‌های عملیاتی و قانون‌گذاری و نهایتا راهبری سیاست‌های اقتصادی کلان کشور متناسب با خاستگاه توسعه بازار سرمایه است.

در حال حاضر زیرساخت‌های موجود در بورس اوراق بهادار نیازمند توسعه، بهبود و عمق‌بخشی هستند که از آن جمله می‌توان به سامانه‌های معاملاتی، مقررات نظارت بر بازار و ابزارهای حمایت از سرمایه‌گذاران اشاره کرد.  در این راستا افزایش شفافیت در بازار، تقویت نظارت بر عملکرد شرکت‌ها و ارتقای دانش و توانمندی فعالان حقیقی و حقوقی از جمله اقداماتی هستند که می‌توانند به رشد و ثبات بازار سهام کمک کنند.

نکته حائز اهمیت در خصوص سیاستگذاری بازارهای مالی این است که نهادهای تصمیم‌گیر به‌منظور افزایش اثرگذاری بازار سرمایه در اقتصاد کشور و همچنین ارتقای جذابیت سرمایه‌گذاری در این بخش فعال اقتصاد، باید با فرهنگ‌سازی، تبلیغ و حتی برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان، تمرکز و تاکید خود را بر هدایت منابع مالی سرگردان در دست سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی به سمت نهادهای مالی مورد تایید سازمان بورس، از جمله سبدگردان‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه بیشتر کنند تا از طریق ایجاد اطمینان از نظر تخصصی و فنی و همچنین افزایش امنیت سرمایه‌گذاری، بستر لازم برای جذب و هدایت منابع مالی جاری در اقتصاد کشور به سمت نهادهای مالی فراهم شود.

به طور کلی با توجه به پتانسیل‌های موجود و تغییرات اقتصادی و سیاسی در سطح منطقه‌ای و جهانی، بورس ایران توانایی جذب سرمایه‌گذاران بیشتر و دستیابی به ثبات در بازار را دارد؛ اما برای رسیدن به عمق مطلوب و جلوگیری از خروج حاد سرمایه، باید به توسعه و بهبود زیرساخت‌ها، سیاست‌ها و مقررات مرتبط با بازار سرمایه توجه ویژه‌ای شود. علاوه بر این، افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت سرمایه‌گذاری در بورس و روش‌های مطمئن و سودآور می‌تواند به جذب بازیگران حقیقی و حقوقی بیشتر به بازار کمک کند.
https://asr8.ir/vdcca1q482bq4.la2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین