آیفون با آپدیت iOS 17.5 و دستگاه‌های اندرویدی نسخه 6.0 به بالا درصورت وجود ردیاب‌های غیرمجاز در نزدیکی کاربر، به او هشدار می‌دهند.
اپل و گوگل با همکاری یکدیگر به جنگ با ردیابی غیرمجاز مکان کاربران می‌روند
به گزارش پايگاه خبری عصر هشت، اپل در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که با همکاری گوگل، در آیفون‌ها و گوشی‌های اندرویدی به‌روزرسانی‌شده، هشدارهایی را به کاربران نشان می‌دهند تا در صورتی که یک ردیاب در نزدیکی آن‌ها وجود دارد، از این مسئله مطلع شوند. این قابلیت به‌عنوان بخشی از آپدیت iOS 17.5 معرفی شد. دستگاه‌های اندرویدی با نسخه 6.0 یا جدیدتر نیز این قابلیت را دریافت می‌کنند.

براساس اعلام اپل، کوپرتینویی‌ها با همکاری گوگل برنامه‌ای با نام «تشخیص ردیاب‌های موقعیت مکانی ناخواسته» (DULT) راه‌اندازی کردند. این برنامه برای جلوگیری از سوءاستفاده ردیاب‌های بلوتوثی مانند ایرتگ برای ردیابی افراد بدون اطلاع آن‌ها انجام می‌شود.

همکاری گوگل و اپل برای جلوگیری از ردیابی موقعیت مکانی کاربران


با آپدیت‌های جدید، کابران آیفون و گوشی‌های اندرویدی پیامی دریافت می‌کنند که می‌گوید یک دستگاه بلوتوثی آن‌ها را ردیابی می‌کند. همچنین برای پیداکردن آسان این ردیاب، صدایی از آن پخش خواهد شد، سپس کاربران دستورالعمل‌هایی درباره نحوه غیرفعال‌کردن آن دریافت می‌کنند.

هنگامی که اپل ایرتگ را برای اولین‌بار در سال 2021 معرفی کرد، این گجت‌ به‌سرعت در میان کاربران محبوب شد تا آن را به کلید، چمدان یا حتی ماشین خود وصل کنند و از شبکه جهانی دستگاه‌های اپل و سیگنال‌های بلوتوثی برای یافتن مکان شی موردنظر خود بهره ببرند. بااین‌حال برخی افراد نیز از این ایرتگ‌ها برای تعقیب غیرمجاز افراد استفاده می‌کنند.
البته از سال 2021 و پس از ایرتگ، شرکت‌های شخص ثالث مانند موتورولا نیز ردیاب‌های بلوتوثی خود را ساختند. اما حالا با برنامه DULT این شرکت‌ها برای استفاده از قابلیت «Find My» اپل و گوگل باید مقررات این دو شرکت را نیز بپذیرند، که یکی از آن‌ها هشداردادن به کاربر هنگام ردیابی غیرمجاز است.

شرکت‌های مانند Chipolo و Pebblebee نیز گفته‌اند که از این برنامه پشتیبانی خواهند کرد؛ سامسونگ نیز پیش‌ازاین تعهد به پشتیبانی از این برنامه را اعلام کرده بود.
 
https://asr8.ir/vdcj.teifuqeyysfzu.html
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین