طبق این گزارش در مهرماه بالغ بر ۴.۱۳۳ میلیون تراکنش به ارزش ۱۰.۲۲۰ هزار میلیارد ریال در شبکه پرداخت الکترونیک کشور انجام شده است.
شاپرک: افزایش ۱۱ درصدی تعداد تراکنش‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته
به گزارش پايگاه خبری عصر هشت، صدمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. طبق این گزارش در مهرماه بالغ بر ۴.۱۳۳ میلیون تراکنش به ارزش ۱۰.۲۲۰ هزار میلیارد ریال در شبکه پرداخت الکترونیک کشور انجام شده است. این میزان نسبت به شهریورماه، کاهش ۱.۴۵درصدی در تعداد و افزایش ۲.۷۴درصدی در ارزش ریالی رشد داشته است. همچنین بر اساس آمارهای این شاخص، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال قبل، از نظر تعدادی ۱۱.۳۷ درصد و از نظر ریالی نیز ۴۴.۹۴ درصد افزایش داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در مهرماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد که بر اساس آن، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال گذشته، از نظر تعدادی ۱۱.۳۷ درصد و از نظر ریالی ۴۴.۹۴ درصد رشد کرده است.

ارزش اسمی تراکنش‌های مهرماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه گذشته ۲.۷۴ درصد و ارزش حقیقی تراکنش‌ها ۰.۳۶ درصد رشد داشته است.
تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه گذشته ۱.۴۲ درصد کاهش داشته که شاپرک علت این تغییر را کاهش ۱.۰۳درصدی و ۹۴.۲۰درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان‌ فروشگاهی و ابزار پذیرش موبایلی اعلام کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در مهرماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل رشدی ۶.۰۹درصدی داشته است.

در این ماه، کارت‌خوان فروشگاهی با ۹۲.۰۷ درصد سهم بازار بیشترین تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته و ابزار پذیرش اینترنتی با ۵.۵۵ درصد و ابزار پذیرش موبایلی با ۲.۳۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در مهرماه حدود ۱.۸۱۱ ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود دارد که از این تعداد، بیشترین میزان با رقمی معادل ۱.۶۵۲ متعلق به ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب ۱۵۸ و ۱ است.

آمارهای مهرماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه ۹۳.۱۲ درصد از تراکنش‌ها موفق و ۶.۸۸ درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده است.

۹۰.۵۸ درصد از کل خطاهای این ماه به خطای کاربری، نظیر کمبود موجودی یا فراموشی رمز ارتباط دارد. شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال ۸.۳۴ درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و ۰.۶۵ درصد از خطا‌ها به پذیرندگان مربوط است. خطای کسب‌وکار با ۰.۳۲ درصد و خطای شاپرکی با ۰.۱۲ درصد هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به مردادماه ۵۵.۱۹ درصد کاهش و تعداد کل تراکنش‌ها ۱.۴۵ درصد کاهش داشته است. همچنین نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه گذشته ۰.۰۰۹۹ درصد بیشتر شده است.
عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی

این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم ۲۰.۳۶درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار ) حدود یک درصد است. جایگاه شرکت‌های پی‌اس‌پی نسبت به ماه قبل تغییری نکرده است.

مانند مهرماه، به‌پرداخت ملت این ماه هم با پوشش ۱۸.۶۰درصدی از مبالغ بازار کارت‌خوان فروشگاهی، بالاترین سهم را در اختیار خود دارد. بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهش ۰.۳۳درصدی به پرداخت الکترونیک سامان تعلق دارد. شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش هم در ابزار پذیرش اینترنتی با افزایش ۱.۵۴درصدی بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با افزایش ۰.۶۱درصدی دارای بیشترین اختلاف سهم مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.
مشابه ماه گذشته، عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم بازار بانک‌های پذیرنده

این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۱۰ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.
بانک سپه با سهم ۱۸.‍۱۵درصدی از تعداد تراکنش‌ها و بانک ملت با سهم ۱۶.۸۶درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده‌ و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌‌اند.
 
https://asr8.ir/vdca.0nyk49nme5k14.html
تگ ها
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین